O autorke

Zaujímalo Vás kto stojí za motívom maľovaných domčekov?
Aká je vlastne história domčekov a čomu všetkému sa autorka venuje?
Považuje sa viac za výtvarníčku, spisovateľku alebo scénaristku? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...Monika Šimkovičová
autorka obľúbeného motívu čarovných domčekov na našich stránkach, sa narodila v znamení barana a v roku ohnivého koňa, v Skalici na Slovensku. Hoci vyštudovala ekonómiu a krátky čas pracovala v zahraničnom obchode, živia ju v súčasnosti predovšetkým jej ruky.Nikdy sa nepovažovala za výtvarníčku,
ale skôr za zručnú remeselníčku, ktorá ten svoj „správny materiál“ ešte len hľadá. Namaľovala desiatky olejomalieb, nakreslila stovky pastelových obrázkov, ušila a pomaľovala nespočetné množstvo odevov, kabeliek a rôznych módnych doplnkov. Kombinovala techniky, strihala, rezala, vŕtala, pílila, lepila, modelovala a vyšívala. Neustále sa však vracia ku svojmu obľúbenému motívu záhadných domčekov, ktoré niektorí považujú za vesmírne rakety, iní zas v nich vidia huby. Ona sama sa prikláňa k názoru, že sú to pravdepodobne živé organizmy, ktoré ju zvláštnym spôsobom opantávajú už takmer pätnásť rokov.Na e-shope Fantastické veci poskytla priestor všetkým druhom materiálov a svoj sortiment neustále rozširuje. Veľmi ju baví pretvárať veci úžitkovej hodnoty na veci s hodnotou navyše estetickou. Monika tvrdí, že už snáď ani neexistuje materiál, na ktorý by sa aspoň nepokúsila dizajn svojich domčekov namaľovať. Najradšej maľuje na textil (veľmi obľúbeným materiálom je pre ňu džínsovina) a tiež olejovými farbami na drevo.
Tento motív sa stal obľúbenou predlohou pre výrobu rôznych druhov pohľadníc, kalendárov, či iných zaujímavých vecí, ktoré sa už roky dostávajú do rúk tisícov ľudí.

Plánovací nástenný kalendár z roku 2015, „starší brat“ nášho plánovacieho kalendára pre rok 2021, dokonca vyhral dve prestížne súťaže (Podnikové médium roka a Zlatá pečať slovenských polygrafov) a v máji 2016 bola vyrobená reedícia tohto úspešného kalendára pre roky 2016 a 2017.Vianočné pohľadnice, obaly na CD, či rôzne druhy pozvánok na festivaly a koncerty – to je len malá časť zo širokého záberu zrealizovaných výtvarných návrhov.


Vianočná pohľadnica pre jednu slovenskú špedičnú spoločnosť bola takisto ocenená Podnikovým médiom roka ako najkrajšia slovenská pohľadnica za rok 2014.

Literárna a scenáristická tvorba

Pred dvadsiatimi rokmi začala Monika písať, ale nepovažuje sa ani za spisovateľku. Tvorí vždy to, na čo má práve v tom čase chuť a preto je pre ňu jej práca najväčšou záľubou a láskou.

V roku 1996 nakrútila v Montreale dokumentárny film z prostredia festivalu filmov o umení - Volia, festival!, venovaný predovšetkým tvorbe Quentina Tarantina a Charlesa Bukowskeho.

Ako finalistka súťaže Poviedka´99 odštartovala vzápätí svoju spisovateľskú tvorbu. Nasledovala kniha sedemnástich poviedok Utajené skutočnosti, kontroverzný román Bruno v hlavě (spoluautor český hudobník, spevák a scenárista Xindl X), audiokniha s romantickým sci-fi príbehom Roden24, poviedkový sci-fi román Vigil a po vydaní ďalšej „vigilovky“ s názvom Caligo, zažiarila po prvýkrát aj tvorbou pre deti a to detskou detektívkou s názvom Stratené topánky.

Momentálne pripravuje svoju ďalšiu knihu – mysteriózny román s názvom Aluni a v poradí tretiu knihu o vigiloch - Runa.Je spoluautorkou filmového scenára Dvor, ktorého nakrúcanie sa plánuje na rok 2021 a v súčasnosti pracuje na tvorbe ďalšieho filmového scenára s pracovným názvom Jazdec, Chodec, Bežec a Ležec.

Od roku 2016 sa jej literárne diela prekladajú aj do angličtiny.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie