Príbeh domčekov

Čarovné domčeky sú tu s nami už 15 rokov. Aká je ich história, čo vlastne predstavujú a kde všade sa s nimi môžete stretnúť?

Motív ručne maľovaných „domčekov“ sa objavil po prvýkrát na malej sérii sklenených pilníkov zhruba pred 15-timi rokmi v Prahe, kde mala Monika malý obchodík pri Karlovom moste. V tej dobe svoje domčeky nazývala pracovne KOBAYASHi, lebo najväčší záujem o ne prejavovali hlavne Japonci. Postupne sortiment ručne maľovaných vecí rozširovala. Od maľby na sklo, porcelán, či kožu, prechádzala k maľbe na textil. Ak sa dnes ktokoľvek Moniky spýta – Prečo práve domčeky? – nedočká sa s veľkou pravdepodobnosťou odpovede. A za záhadným úsmevom si človek môže predstaviť čokoľvek. Napríklad aj pochybnosť samotnej autorky, či sa naozaj jedná o domčeky. Niektoré totiž nechala dokonca „vyrásť“ na strome...

 

Najväčšia kolekcia textilných výrobkov (predovšetkým ručne maľovaných vankúšov a kabeliek) vznikla v rokoch 2012 – 2016. Tieto sa predávali v galérii Fantastické veci v Bratislave, a dnes je možné objednať si ich cez náš e-shop.V polovici roku 2016 sa v kruhu jej najbližších priateľov zrodila myšlienka, ktorá ju na istý čas úplne pohltila. Nový koncept – domaľovanie motívu domčekov priamo do filmových a hudobných plagátov – sa stretol s obrovským úspechom. Autorka sa teda rozhodla pre tvorbu limitovaných sérií a tak je možné objednať si autorskú kópiu ktoréhokoľvek z nich, pochopiteľne s menšími zmenami, nakoľko sa vždy jedná o nezameniteľný originál. Len vo výnimočných prípadoch uchovala absolútnu jedinečnosť pôvodného originálu a v celej sérii existuje zopár diel, ktoré sa rozhodla už nikdy nezopakovať.